Do urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego zaliczamy słupki, progi zwalniające, lustra drogowe oraz różnego rodzaju barierki. Są one niezbędnym elementem na wielu drogach. Ich szczególnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, ale też informują o zmianach organizacji w ruchu czy zagrożeniach, które występują na drodze.
Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – co do nich zaliczamy?
Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego spotkamy na wielu drogach – miejskich, wiejskich i krajowych. Montowane są również na parkingach, przy przejściach dla pieszych i mostach. Są one wykonywane ta, aby były widoczne, czyli z zachowaniem odpowiedniej kolorystyki i odblasków. Urządzenia te nie powinny być zagrożeniem, dlatego ich montaż powinien być na najwyższym poziomie. Urządzenia te wytwarzane są z materiałów najwyższej jakości, które posiadają niezbędne certyfikaty i atesty, dlatego odporne są na działanie różnych warunków atmosferycznych.
Jakie prawo reguluje montaż i konstrukcję urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego?
Urządzenia BRD – czyli urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego wykonywane są i montowanie zgodnie z prawem, które wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 ro. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Na drogach montowane są tylko i wyłącznie te urządzenia, które posiadają niezbędne atesty i certyfikaty jakości oraz mają odpowiednie oznakowanie. Wyposażenie odblaskowe również jest wymagane – regulują to przepisy.
Urządzenia BRD – po co je się montuje?
Urządzenia BRD, do których zaliczymy barierki drogowe, separatory, pachołki, progi zwalniające albo oznakowanie, spełniają szczególną rolę. Dzięki nim może zostać zapewnione szczególne bezpieczeństwo na drodze, ale również zapewniają bezpieczeństwo pieszym i rowerzystom, informują i ostrzegają kierujących pojazdami o zamkniętych drogach lub zwężonych pasach ruch.