Czarnoziem – Do zakładania ogrodów i warzywników  

czarnoziem Inowrocław

Do czego najbardziej przydaje się czarnoziem i skąd można go kupić? Czy czarnoziem Inowrocław opłaca się do wyrównania terenu? O tym w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury.

Czarnoziem – Do czego najlepszy?  

Czarnoziem, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się ciemną barwą. Wynika to z głębokiego, czarnego poziomu próchniczego, powstałego pod roślinnością stepową ze skał bogatych w węglan wapnia. Czarnoziem Inowrocław to bardzo urodzajna gleba, która świetnie sprawdzi się przy tworzeniu ogrodu – zarówno jako materiał pod trawniki, jak i warzywniki. Będzie idealnym podłożem dla wszelkich roślin ogrodowych – zarówno rosnących w gruncie, jak i rabatach czy donicach. Oczywiście to także świetne podłoże dla kukurydzy i zbóż.

ziemia Inowrocław

Gdzie kupić czarnoziem Inowrocław?  

Jest wiele firm, które sprzedają czarnoziem. Nierzadko oferują do tego własny dowóz, jednak jest to opcja dodatkowo płatna. Nie w każdej części Polski czarnoziemu jest dużo. W rzeczywistości stanowi on mniejszość wśród rodzajów gruntu w naszym kraju. Stanowią jedynie 1% powierzchni. Występują w głównej mierze na Wyżynie Lubelskiej i Kielecko-Sandomierskiej. Można na nie trafić również na przedpolu Karpat i Sudetów. Podobne do czarnoziemów są czarne ziemie. Charakteryzujące się podobną jakością, to gleby astrefowe powstające na obszarach pobagiennych – również mają około 1% udziału w powierzchni kraju. Występują głównie na Kujawach, a poza tym na Nizinach: Wielkopolskiej, Szczecińskiej i Śląskiej (na południe od Wrocławia). W okolicach Ciechanowa i Łowicza na Mazowszu.Oczywiście w niewielkich ilościach spotkamy je również w innych rejonach, na przykład na Kujawach. Do wielu rejonów polski czarnoziemy są po prostu transportowane, zwożone z miejsc, w których one występują.

Czy opłaca się wyrównywać teren czarnoziemem?   

Nie ma potrzeby wyrównywać terenu za pomocą czarnoziemów. Oczywiście to zależy też od ilości potrzebnej ziemi, jednak, jeśli potrzeba jej wiele wystarczy, że ziemia Inowrocław będzie bez zbyt dużych zanieczyszczeń takich jak gruz czy inne odpady. Może za to zawierać niewielkie ilości kamieni bądź piasku, które są naturalnym elementem podłoża. A na to zawsze można dać warstwę czarnoziemu.

Author: admin