Czy cięcie strumieniem wody to znana metoda obróbki metali?

Cięcie wodą

Metod cięcie metali jest wiele. Każda z nich ma swoje wady i zalety. To, jaką należy wybrać zależy przede wszystkim od rodzaju materiału oraz efektów, jakie chcemy uzyskać. Zapoznaj się z artykułem i sprawdź, które z metod obróbki metali należą do tych najpopularniejszych.

Znane metody obróbki metali

Metod obróbki metali jest bardzo dużo. Jest jednak kilka, które są najczęściej wykonywane. Należą do nich:

  • cięcie wodą – znana metoda obróbki metali, którą wykonać można w wielu miejscach. Urządzanie, które wykorzystuje się do tej metody obróbki to WaterJet. Do najistotniejszych zalet tej metody zaliczyć należy: czystość podczas obróbki, precyzję, niską temperaturę podczas obróbki oraz możliwość obróbki nie tylko metali, ale również takich materiałów jak: szkło, gres, ceramikę czy drewno;
  • toczenie CNC – jest to metoda, którą obrabia się materiały w kształcie brył obrotowych. Obróbce poddana może być zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna część materiału. Tokarki to maszyny, które wykorzystywane są do tego typu obróbki;
  • frezowanie CNC – to kolejna, znana metoda obróbki nie tylko metali, ale również i innych materiałów (szczególnie drewna). Tą metodę wykonuje się na frezarkach, a obróbce poddaje się materiały o płaskiej powierzchni.
Cięcie strumieniem wody

Maszyny CNC – dlaczego coraz częściej o nich słyszymy?

Maszyny CNC to nowoczesne urządzenia komputerowe, które sterowane są numerycznie. Obróbka z pomocą tych maszyn jest prosta i szybka! Wystarczy wgrać projekt obróbki na komputer maszyny, a działania zostaną wykonane automatycznie. Istotną zaletą tych maszyn jest to, że znacznie skracają czas obróbki, dzięki temu przedsiębiorstwo posiadające tą maszynę jest znacznie wydajniejsze. Dodatkowo efekty pracy są zadawalające – materiały nie wymagają dalszej obróbki.

Oczyśćcie cięcie strumieniem wody, toczenie czy frezowanie to tylko jedne z wielu metod obróbki metali. Do innych znanych zaliczyć można również szlifowanie, spawanie, gięcie, elektrodrążenie czy obróbka skrawaniem.

Author: admin