Lekarze ortopedzi wciąż poszerzają swoją wiedzę i zakres działań z własnej gałęzi medycyny. Nauka o ortopedii jest niezwykle skomplikowana, więc rozpoczęcie zawodu jako lekarz ortopeda wymaga długiej drogi edukacyjnej, która pomaga odpowiednio przygotować się do pracy z pacjentem.
Ortopeda Poznań – w czym udzieli Ci pomocy?
Jeśli borykasz się ze zmianami w postawie, w ruchu, które uniemożliwiają Ci komfort życia, odpowiednią sprawność ruchową, poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności – są to wszystko działy, którymi zajmuje się lekarz ortopeda. Ortopeda w Poznaniu może dać Ci skierowanie na rehabilitację, odesłać na prześwietlenie, przepisać leki i wydać opinię medyczną o stanie zdrowia. To specjalista, do którego powinni zgłaszać się zarówno dorośli, jak i małe dzieci. Wprawdzie, pierwsza wizyta u ortopedy powinna być zaplanowana już kilka tygodni po narodzinach noworodka! Badania sugerowane przez ortopedę będą w stanie wykluczyć występowanie wad postawy czy koślawości…
Jak mogę wykształcić się w zawodzie ortopedy?
Jeśli pragniesz zostać ortopedą, musisz najpierw być lekarzem, a następnie przejść odpowiednią specjalizację – z ortopedii. Studia z ortopedii trwają łącznie 6 lat. Dodatkowo, należy jeszcze ukończyć specjalizację, obejmującą praktyki oraz zajęcia teoretyczne. Jedną z takich specjalizacji może być: ortopeda dziecięcy, który zajmuje się przede wszystkim noworodkami i niemowlętami z wadami rozwojowymi. Bada też dzieci w wieku szkolnym, które bardzo często borykają się z wadami postawy (najczęściej występujące z nich to lordoza, kifoza i skolioza). Diagnozuje również dzieci, których stopy są zniekształcone w wyniku płaskostopia.
Dobry ortopeda Poznań – jakie cechy powinien posiadać?
Ortopedzi charakteryzują się, poza fachem, szczególną odpowiedzialnością i uprzejmością wobec pacjenta. Wszystko to jest ważne, aby zdobyć jego zaufanie i wykazać zrozumienie. Wady postawy często są wstydliwe dla ludzi, a przymus rozebrania się do ukazania tych wad – jeszcze bardziej niekomfortowy. Istotna jest więc odpowiednia komunikatywność między lekarzem a pacjentem