Olej słonecznikowy – czy jest zdrowy?

Olej słonecznikowy

Olej słonecznikowy jest nadal liderem naszych decyzji zakupowych. Smażymy, dodajemy do sałatek, a także do ciast. Czy faktycznie słuszne jest twierdzenie, że olej słonecznikowy jest zdrowy? Czy na pewno nadaje się do smażenia?

Olej nierafinowany czy rafinowany?

Olej słonecznikowy może być rafinowany, czyli poddawany w procesie technologicznym działaniu wysokiej temperatury i substancji chemicznych, lub nierafinowany, czyli uzyskiwany jedynie w wyniku obróbki mechanicznej. Oleje nierafinowane to w teorii czyste oleje roślinne najwyższej jakości, gdyż są bogatsze w zawartość składników odżywczych. To dlatego olej słonecznikowy tłoczony na zimno ma barwę ciemnożółtą, gdyż zawiera więcej beta-karotenu. Poza tym ,olej z nasion tłocznych na zimno ma wyraźny smak, który podkreśla wyrazistość każdej potrawy, natomiast smak oleju słonecznikowego rafinowanego jest słabo wyczuwalny,

Olej słonecznikowy – bogactwo kwasów omega-6 

Olej słonecznikowy jest źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. Ich zawartość to prawie 60%.  Najlepszy stosunek kwasów omega-3 i omega-6 – powinien wynosić 1:5. Niestety, w oleju słonecznikowym znajdziemy zaledwie 0,5% zawartości kwasów z rodziny omega-3. Już 1 łyżka oleju słonecznikowego pokrywa dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-6, a więc powinniśmy uważać na ilość spożywanego oleju.

Olej słonecznikowy tłoczony na zimno

Olej tylko do kuchni?

Olej słonecznikowy z powodzeniem można postawić zarówno w kuchennej szafce, jak i na łazienkowej półce. Nie bez powodu tak chętnie kupujemy olej słonecznikowy – zawiera wiele cennych składników odżywczych. Jest bogaty w witaminy A, K, E oraz D2, a także sterole roślinne. Te dobroczynne właściwości możemy wykorzystać w pielęgnacji…włosów! Jest to świetny olej wykorzystywany do zabiegu olejowania włosów – na mokro i sucho. Sprawdzi się u osób mających niskoporowate włosy. Najlepiej olejować włosy na podkład, np. wodę z miodem. Na wilgotne włosy nakładamy łyżkę oleju słonecznikowego. Po około godzinie możemy nałożyć na włosy odżywkę emulgującą, która pomoże nam zmyć olej. Taki zabieg odżywi włosy, zregeneruje oraz nada naturalnego blasku włosom.

Author: admin