Z roku na rok środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone. Sami możemy zadbać o jego kondycję. Wystarczy w swoje życie wdrożyć nawyki, których skutkiem będzie pozytywny wpływ na środowisko. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, co można zrobić, aby stan środowiska polepszał się, a nie pogarszał, tak jak do tej pory.
Środowisko – jak o nie zadbać?
Negatywny wpływ na środowisko ma wiele czynników. Jeśli i my podejmujemy działania, które mają negatywny wpływ na nie, to warto to zmienić.
Kroki, jakie warto podejmować w celu ochrony środowiska, to:
- segregacja śmieci – jest bardzo ważne. Dzięki temu wiele materiałów można poddać recyklingowi;
- ograniczenie zużycia plastiku – wybierajmy torby wielokrotnego użytku. Ważne, aby plastikowe opakowania zastępować szklanymi bądź papierowymi. W sklepach pojawia się coraz więcej ekologicznych produktów – warto na nie postawić;
- zmiana pieców – palenie węglem jest bardzo szkodliwe dla środowiska. W miarę możliwości, warto jest zamienić stary piec na piec pelletowy bądź pompę ciepła. Z roku na rok pojawia się coraz więcej ekologicznych rozwiązań, które równocześnie są korzystne dla środowiska.
To tylko trzy zasady, jakich powinniśmy się trzymać w celu ochrony środowiska. Podejmowanych działań powinno być znacznie więcej. A Ty co robisz w celu ochrony środowiska? Czy ważny jest dla Ciebie stan naszej planety?
Ochrona środowiska przez firmy
Decyzja środowiskowa Poznań to decyzja administracyjna, której zadanie polega na takim kształtowaniu danego przedsięwzięcia, aby w najmniejszym możliwie stopniu pogorszyło stan środowiska. W przypadku, gdy przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko, przed jej wydaniem przeprowadza się ocenę oddziaływania na środowisko. Ocena nie jest obowiązkowa, w przypadku gdy przedsięwzięcie może znacząco oddziaływać na środowisko. Wtedy decyzję podejmuje organ wydający decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Oprócz tego przeprowadzane są konsultacje społeczne.
Inne pozwolenia dotyczące ochrony środowiska
Pozwolenia zostały wprowadzone do prawa unijnego w 1996 roku. Do Polski trafiły w 2001. Pozwolenie zintegrowane Poznań jest formą licencji na prowadzenie działalności przemysłowej. Uzyskiwana jest dla instalacji przemysłowych i innych. Ma zastępować cząstkowe pozwolenia środowiskowe obowiązujące dotychczas. W swoim zakresie obejmował wszystkie oddziaływania na środowisko określane w pozwoleniach cząstkowych. Wszystko to robione jest w celu wyrządzenia jak najmniejszych szkód dla środowiska.